KIIRKURSUS – Elektritõukeratas ja amordid

Elektritõukeratas mis on varustatud amortidega muudab sõidukogemuse nauditavamaks kuid ühtlasi ka turvalisemaks. Siit postitusest leiad infot selle kohta, et mis on amordid, miks on need vajalikud, millist amorti eelistada ning on abiks, kui eesmärk on valida endale sobiv elektritõukeratas.

Mis on amortisaator?

Sõna amort või amortisaator seostub enim autodega. Amordi eesmärgiks on juhitavuse ja sõidumugavuse parendamine. Kokkuvõtvalt rääkides surub amort ratast vastu teepinda, mille tulemusel kasvab ratta ja teepinna vaheline hõõrdejõud. Kuna ratta ja teepinna vaheline haakumine pareneb, muutub juhitavus ja sõidukogemus paremaks.

Miks on amordid vajalikud?

Kui kõik teed oleksid täiuslikult siledad, siis ei oleks amordid vajalikud. Kuid ka uued teed on ebaühtlased, tihti lainetavad ning on künarlikud. Need ebatasasused teel avaldavad jõudu rattale. Newtoni liikumisseadusest tulenevalt on igal kehal liikumissuund ja kiirus. Löögi korral liigub ratas tee suhtes risti – ülesse ja alla. Kokkupuude teel asetseva ebatasasusega avaldab füüsika mõistes rattale vertikaalset jõudu.

Amordi eesmärgiks on seda tekkinud jõudu endasse neelata. Kui ebatasasusest tulenev löök on siiski tugevalt tuntav, tuleks amorte reguleerida ja/või hooldada.

Inokim OX-seeria kummipuksamort

Miks valida amortidega elektritõukeratas?

Amortidega elektritõukeratta eelised on:

  • Parem sõidumugavus
  • Turvalisem kiirendamisel, pidurdamisel ja kurvides

Märkida tasuks, et kõik elektritõukerattad ei ole varustatud amortisaatoritega. Samuti ka seda, et nii mõnigi amortisaatoriga elektritõukeratas ei ole hea vetruvuse ja kvaliteediga. Odavama amortisaatoriga elektritõukeratas on sobiv linnatänavate konarustest tuleneva põrutuse vähendamiseks, kuid ei pruugi olla sobilik maastikusõidu harrastamiseks.

Amortidega elektritõukeratas on kergemini juhitav ning üldjoontes mugavama sõidustiiliga. Usun, et nii mõnigi meist on pärast konarlike Tallinna sõiduteid tundnud jalgades ja kätes surinat, vahest isegi väsimust. Amortidega elektritõukeratas on kindlasti hea investeering sõidumugavusse.

Amordid ja sõidumugavus erinevatel teedel

Konarused ja augud teel võivad osutuda õudusunenäoks, isegi võrdlemisi siledatel teedel. Kvaliteetsed amordid muudavad sõidu nauditavaks kõikidel teedel. Maastikusõiduks on tungivalt soovituslik valida endale elektritõukeratas, millel on kvaliteetsed amordid.

Amordid

Peamiselt leidub kolme sorti amorte:

  • Vedruamort
  • Hüdrauliline amort
  • Kummipuks amort

Vedruamort

Vedru peamiseks eesmärgis on suunata löögist tulenev jõud elektritõukerattast eemale, vedrusse endasse. Sellest tulenevalt on sõit mugavam ja stabiilsem. Vedruamort on kõige mugavam võimalik amortisaatori tüüp, kuid amortisaator ei neela energiat endasse, vaid suunab peale vedru kompressiooni osa energiast uuesti rattale. Nii tekib õõtsumine, mis vähendab juhitavust.

Hüdrauliline amort

Hüdraulilised amordid täidavad sama eesmärki nagu iga teinegi amortki. Hüdraulilised amordid toimivad spetsiaalse vedeliku, tavaliselt õli, kokku pressimisel. Raskuse või löögi tekkel liiguvad amordid kokku. Selle tulemusel väheneb kambris ruumala ning tõuseb rõhk. Suurenenud rõhk surub amortisaatori algsesse asendisse tagasi. Vedeliku viskoossuse tõttu neeldub löögist avaldub jõud ning elektritõukeratas ei jää õõtsuma. Seetõttu on hüdraulilised amordid eelistatuimad amordid.

Hübriidne hüdrauliline vedruamort

Hüdrauliline vedruamort on hübriid vedruamordist ja täishüdraulilisest amortisaatorist, kombineerides nende amortide omadused. Tulemuseks on hübriidne lahendus, mis lubab natuke rõhkem õõtsumist kui hüdrauliline amort, kuid aitab siiski tagada head juhitavust igas olukorras.

Vsett 11+ Super tagumised vedruamordid

Kummiamort või kummipuks amortisaator

Kummiamordiga elektritõukeratas on üsna efektiivne. Kumm on enda olekult toestav, pehme ja vetruv.  Kumm vajab löögijõu neelamiseks vähem pindala, mistõttu on kummiamortidega elektritõukeratas kergem. Kummiamort on hea müra ja vibratsiooni vähendaja. Samuti on kummipuks amordid hooldusvabamad ja töökindlamad kui vedruamordid, millel tihtipeale kuluvad aja pikku ära toestavad puksid ning mis vajavad aeg-ajalt õigele pingsusele pingutamist. Seetõttu on kummipuks amordid elektritõukerataste maailmas väga laialt kasutust leidnud.

Elektritõukerattad võivad olla varustatud mitme erineva amordiga. Näiteks mõni elektritõukeratas võib olla esimese vedruamordiga ja tagumise hüdraulilise amordiga. Kummipuks amordid on kasutusel näiteks järgmistel mudelitel: elektritõukeratas Inokim OX Hero, Inokim OX Super, Inokim OXO, Dualtron Victor, Dualtron Thunder, Dualtron Thunder 2

Milline amortidega elektritõukeratas on parim?

Antud küsimusele ei ole ühtset vastust. Paljugi oleneb sõitja elustiilist, eelistustest ja eelarvest. Maastikusõidu harrastajatele sobiks elektritõukeratas millel on hüdraulilised või hübriidsed amordid, näiteks: elektritõukeratas Vsett 10+, Kaabo Wolf Warrior X, Kaabo Wolf Warrior 11+, Kaabo Wolf King+. Linnasõiduks ning väikese mahuliseks maastikusõiduks sobib näiteks: elektritõukeratas Inokim OX Hero, Inokim OX Super, Inokim OXO, Dualtron Victor, Dualtron Thunder, Dualtron Thunder 2, Vsett 9, Vsett 9+, Nanrobot D4+ 2.0, Nanrobot D6+.

Viited: Raine