Elektritõukeratas on oma olemuselt kergesti varastatav. Selle vältimiseks on seega väga tähtis, et elekritõukerattale oleks paigaldatud väga hea lukk.
Üldjuhul kaalub elektritõukeratas vähem kui 23kg ja mahub ka kõige väiksematesse autodesse ning seda on mitte lukustades varastel väga kerge ära varastada.
Mõni elektritõukeratas on varustatud süüteluku või kiibiga, kuid tungivalt soovitatav on osta ka lukk. Hea lukk hoiab teie elektritõukeratta varguse vastu kaitstuna.
Lukk ja elektritõukeratas peavad olema turvaliselt kinnitatud
Õige lukk on see mis sobib.
Ennem luku ostmist tuleb kindlaks teha, et valitud lukk ja elektritõukeratas omavahel sobivad.
Elektritõukeratas tuleks lukustada nendest kohtadest, mis on tugevad ja turvalised. Tasub veenduda, et elektritõukeratas ja lukk oleksid kindlalt kinnitatud, eelistatult mõne posti või muu konstruktsiooni külge.
Suurem elektritõukeratas vajab üldjuhul ka suuremat lukku. Võib tekkida olukord kus lukk enda pikkuselt jääb lühikeseks ning te ei saa seda näiteks ümber posti kinnitada.
Üldiselt kinnitatakse lukk elektritõukeratta lenksutoru, kokkulappimis mehhanismi või kiige kaudu.
Ärge lukustage elektrilist tõukeratast kohtadest mis on kergesti eemaldatavad. Näiteks läbi velje või plastikdetailide. Eesmärk on, et lukk muudaks varguse aega nõudvamaks ja keerulisemaks.
Eelistada tasub kvaliteetseid lukke
Turvaliseim ja mugavaim on lülilukk, kuid lülilukku ei ole võimalik paigaldada kõikidele elektritõukeratastele.
Lüliluku nimetus tuleneb sellest, et lukk koosneb lülidest. Tavaliselt on lukk valmistatud karastatud terasest. Karastatud terast on raske lõigata, mistõttu kulub luku läbi lõikamiseks võrreldes trosslukkudega kordades rohkem aega.
Kallimatel lukkudel on ka kvaliteetsemad võtmed ja võtmepesad. Nende võtmepesade muukimiseks kulub rohkem aega ning spetsiaalsete tööriistade puudumisel on ainukeseks variandiks lukupesa puurimine.
Kinnituskohad elektritõukeratastel
Mõnel elektritõukerattal on tehtud spetsiaalsed kohad lukustamiseks, tavaliselt kokkulappimis mehhanismi või lenksukinnituse juures.
Elektritõukeratas Inokim Light 2 on disainitud nii, et seda saaks lihtsasti ja turvaliselt kinnitada kokkulappimis mehhanismi juurest.
Kinnitage elektritõukeratas ja lukk jäiga eseme külge
Jälgige, et koht kuhu kinnitub teie elektritõukeratas oleks jäik ning raskesti lõhutav. See peaks olema raskest ja tugevast materjalist.
Kui te kinnitate oma elektrilise tõukeratta kohta, mida saab kergesti ära lõhkuda, siis ei ole lukust suurt kasu.
Näiteks ei ole soovitatav elektritõukeratas lukustada aia külge, kuna aiavõrk on kergesti lõigatav.
Hoidke enda elektritõukeratas nähtaval
Tõenäoliselt toimetavad vargad kohtades, kus on vähem liikumist ja puuduvad kaamerad.
Poodi minnes jälgige kuhu poole on kaamera suunatud, et elektritõukeratas saaks kinnitatud kohta mis ei jääks kaamera vaateväljast välja poole.
Kindlasti tasuks ka jälgida seda, et varas ja tema tegevused oleks võimalikult hästi nähtavad. Kui on mõni suurem kivi või prügikast, mille varjus saab varas kindlalt toimetada, siis on suurenenud oht, et teie elektritõukeratas varastatakse.
Hea tavana tuleks ka jälgida seda, et elektritõukeratas oleks kaitstud vihma ja otsese päikese eest.
LUKUTÜÜPIDEST
Elektrooniline lukk
Mõni elektritõukeratas on varustatud lisa lukustusega. Leidub ka alternatiive ning ka neid on erinevaid. Mõni neist vajab paigaldamiseks inimest, kes tunneks elektroonikat.
Lihtsaim ja levinuim nendest on süütelukk. Ilma võtmeta ei ole võimalik süütelukust elektritõukeratast käivitada. Tänapäeval leidub ka elektritõukerattaid mis on varustatud kiibiga, näiteks Vsett elektritõukeratastel on kasutusel NFC kiibiga lukustussüsteem.
Näiteks võimaldab Inokim OX elektriline tõukeratas immobilaiseri paigaldamist. Immobilaiser on aktiveeritav puldist ning tekitab elektritõukeratta vooluahelas katkestuse. Üldiselt on immobilisaatorid varustatud ka alarmiga.
Xiaomi või Segway Ninebot elektritõukeratas on võimalik äpi kaudu lukustada ning aktiveerida elektritõukeratta alarm. Sellisel viisil saab küll elektritõukeratast sisse lülitada, kuid ei lase liikuda kiiremini kui 1km/h.
Ketaspiduri lukk
Ketaspiduri lukk, nagu ka nimetuses, kinnitub ketaspiduri rootori külge.
Ketaspiduri lukk takistab elektritõukerattaga minema sõitmist, sest lukk takerdub ratta keeramisel vastu pidurisupporti. Küll aga on võimalik elektritõukeratast tõstes minema viia.
Kett- ja trosslukk
Vaatamata sellele, et kettlukud on väga levinud jalgratastel, siis elektritõukerattaga sõites on neid kehva kaasas tassida.
Ketti ja trossi on lihtne kinnitada ning need on peale võtme ka tihti koodiga avatavad.
Trosslukke on võimalik katki lõigata ning need on seetõttu ka üsna ebaturvalised. Küll on need aga head ja mugavad lukud poodi elektritõukerattaga minemiseks ning muudes vähem riskantsemates kohtades elektrilise tõukeratta lukustamiseks.
Viited: Electric Scooter Guide